Sólisté, Severáček a kousek historie

09.12.2020
Severáček při natáčení v Letařovicích
Severáček při natáčení v Letařovicích

Muzikál Hvězda byl původně plánován pouze pro sólisty, kteří představují čtrnáct hlavních a několik vedlejších postav. Hubert Bittman produkoval během svého působení v zahraničí řadu velkých muzikálů, autoři si byli tím pádem vědomi náročnosti celého projektu. Od počátku bylo zřejmé, že jedinou realistickou cestou je postupná tvorba jednotlivých písní, kombinovaná s redukovanou podobou představení. Scénář byl několikrát přepsán tak, aby vždy odpovídal daným možnostem a potřebám.

Míša Mervartová, Vlastík Šitta, Šárka Neprašová, Michal Konečný, Josef Fečo, Martin Polách a Vítek Svoboda tvořili základní herecko-pěvecký tým při představení v Divadle F. X. Šaldy v lednu 2020. K němu se pak neformálně připojila Lucie Hadravová, když ve studiu BITT nazpívala píseň Julie (Všichni jsme bohové). Doplněna byla i postava Salome v podání Leny Böhm (Kostky vrhám já). Lucie i Lena už byly součástí produkce v libereckém Divadle F. X. Šaldy v roce 2022.

Prvním sólistou, se kterým začala spolupráce, byl Vlastík Šitta v roli mudrce (youtube: Spatřil jsem hvězdu). K němu se pak připojili další, takže vzniklo široké spektrum hlasů, od rockového Michala Konečného (zpěvák brněnské kapely Kern), Vítka Svobody (kapela Optimik 2) či Leny Böhm, přes popové hlasy Míši Mervartové, Vlastíka Šitty, Josefa Feča nebo Lucie Hadravové, až po operní hlas Šárky Neprašové (jako personifikovaná hvězda je přece jen z trochu jiného světa). Hereckou dimenzi dodal celému představení nezapomenutelný Martin Polách.

Josef Fečo, Vlastík Šitta, Šárka Neprašová, Vítek Svoboda, Míša Mervartová, Michal Konečný a Martin Polách
Josef Fečo, Vlastík Šitta, Šárka Neprašová, Vítek Svoboda, Míša Mervartová, Michal Konečný a Martin Polách

K dynamice a spádu představení (tehdy ještě pod názvem Vánoční hvězda) v libereckém Divadle F. X. Šaldy přispěla výraznou měrou režie Lindy Keprtové a Severáček, který celé produkci vdechl jedinečnou atmosféru. Některé scény se významově rozšířily, u jiných se zvýraznil emociální obsah. To platí i pro píseň Svítá, ve které vystoupilo taneční oddělení liberecké ZUŠ v choreografii Mariky Mikanové (2020). Děti podaly ohromný výkon.

Severáček a sólisté, závěrečná scéna z představení 2020
Severáček a sólisté, závěrečná scéna z představení 2020

Jednoduchý příběh putování mudrců za hvězdou nese hluboce symbolické poselství. Spatřit ideál, vykročit za ním a nevědět, kam nás nakonec dovede, to vše obsahuje nadčasový příběh, který popisuje muzikál Hvězda.

Použité fotografie: Karel Kašák, Daniel Raus, Hubert Bittman

Hvězda © Hubert Bittman & Daniel Raus
Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!