O čem je muzikál Hvězda

11.12.2020
Severáček v libereckém Divadle F. X. Šaldy, leden 2020
Severáček v libereckém Divadle F. X. Šaldy, leden 2020

Hvězda je rodinný muzikál o měnícím se světě na počátku našeho věku. Všechno začalo záhadnou hvězdou, kterou spatřili daleko na východě tři mudrcové. Vydali se za ní do neznáma. Stalo se tak v době, kdy světu vládla Římská říše a její první císař Augustus. Hvězda směřovala do Judeje, nad kterou panoval pro změnu krvelačný král Herodes. Historické postavy a spád událostí v Římě, drama v Jeruzalémě a dlouhá (ale poučná) cesta mudrců jsou obsahem muzikálu Hvězda.

Jablka - jeden ze symbolů, použitých režisérkou Lindou Keprtovou
Jablka - jeden ze symbolů, použitých režisérkou Lindou Keprtovou

Jednotlivé dějové linie se odvíjejí zdánlivě nezávisle, ve skutečnosti ale tvoří jeden historický celek. V určitou chvíli se někteří jejich aktéři setkají a dějové linie se na okamžik propojí.

Císař Augustus je na vrcholu své vlády, zatímco králi Herodovi zbývá už jen pár týdnů či dokonce dnů života. Augustus hledí do budoucnosti a snaží se vytvořit správní systém, který umožní Římu vládnout efektivně stovky let. Herodes se uzavírá ve svém šílenství a v jeho mysli se rodí další a další krutosti. Velkou inspirací je mu v tom jeho mladší sestra Salome, která je ještě proradnější než on.

Mudrcové mezitím potkávají malé děvčátko, a protože je sirotek, berou ho s sebou, jdou bezelstně za hvězdou a netuší, jaké nebezpečí jim hrozí.

Severáček v roli Herodových přízraků
Severáček v roli Herodových přízraků

V Římě se mezitím odehrává konflikt císaře Augusta a geniálního básníka Ovidia, se kterým se přátelí císařova jediná dcera Julie a syn jeho bývalého nepřítele Antonius. Vypukne skandál, který přepíše dějiny.

V Judeji král Herodes váhá, jestli má dát zabít svého nejstaršího syna (což posléze učiní). Nakonec žádá svoji sestru Salome, aby splnila jeho poslední šílené přání (které je skutečně šílené).

Hvězda mezitím vede mudrce do Betléma, kde se zastaví nad chudou chatrčí. "Tři králové" našli cíl a jsou zčistajasna účastni velkého nebeského spektáklu. Přichází nový věk, který všechno změní, ale úplně jinak, než to kdokoli čekal.

Zde je stručný děj muzikálu Hvězda.

Použité fotografie: Karel Kašák

Hvězda © Hubert Bittman & Daniel Raus
Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!