Dokument České televize

08.12.2020
Kameraman Pavel Otevřel - natáčení v letařovickém kostelíku
Kameraman Pavel Otevřel - natáčení v letařovickém kostelíku

V roce 2019 natočila Česká televize dokument o spolupráci autorů a Severáčku. Nese název Hudba spojuje a televize ho odvysílala na podzim téhož roku. Dokument popisuje atmosféru letního soustředění Severáčku na mlýně v Letařovicích, kde se kromě jiného muzikál nacvičoval.

Hubert mezi klávesami
Hubert mezi klávesami

Do jisté míry dokument zachycuje i náročný způsob, jakým vznikají hudební podklady ve studiu Huberta Bittmana. Aby byl výsledný efekt na jevišti co nejlepší, jsou potřebné naprosto dokonalé nahrávky, ze kterých všechno vychází.

Severáček nacvičuje v letařovickém mlýně
Severáček nacvičuje v letařovickém mlýně

Severáček je soubor světové úrovně, svědčí o tom nejrůznější ocenění, která získal. Autoři dobře vědí, jak dlouhá a náročná je cesta k dokonalosti, ostatně Hubert Bittman je rovněž nositelem mnoha cen, včetně Grammy Award. Za současnou podobou Hvězdy je mnoho let tvrdé práce. A to ještě zdaleka není konec.

Tři králové? Kdepak, Hubert a Vlastík s režisérem Jaroslavem Rásochou
Tři králové? Kdepak, Hubert a Vlastík s režisérem Jaroslavem Rásochou

V čase natáčení se sešla celá řada nepříznivých okolností. Od špatného počasí, kdy (bez ohledu na červenec) byla zima a lilo jako z konve, až po nečekané zablokování dopravy kolem Letařovic kvůli automobilovým závodům. Vrcholem soustředění měl být (a nakonec byl) tradiční koncert v půvabném místním kostelíku. Nejvěrnější diváci museli urazit pěšky několik kilometrů, aby se tam vůbec dostali. Také silnice ke kostelíku byla zavřená, takže chlapci ze Severáčku se obětavě změnili v neohrožené nosiče techniky, kterou dopravili blátivou cestou do strmého kopce. Děti v kostelíku mrzly, ale režisér, dramaturg a filmaři byli spokojeni. Soudě podle sledovanosti dokumentu, diváci nakonec také.

Fotografie: Pavel Otevřel a Daniel Raus

Hvězda © Hubert Bittman & Daniel Raus
Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!